Wycieczka historyczna klas siódmych do Łodzi

2 kwietnia uczniowie klas siódmych brali udział w wycieczce historycznej, której motywem przewodnim była XIX-wieczna Łódź.

Siódmoklasiści mieli okazję przenieść się w czasie za sprawą wizyty w Muzeum Fabryki, które prezentuje historię kompleksu fabryczno-mieszkalnego Izraela Poznańskiego, jednego z najsłynniejszych XIX-wiecznych fabrykantów. Zapoznali się także z wystawą multimedialną przedstawiającą historię rodziny Poznańskich i ich
fabryki, ze szczególnym uwzględnieniem procesu produkcyjnego: ,,Jak to
bawełna dzięki krosnom zamienia się w tkaninę”.  Następnie wraz z przewodnikiem uczniowie zwiedzali Księży Młyn, czyli dawne imperium innego przemysłowca – Karola Scheiblera. Zobaczyli również fabryczne osiedle w Łodzi, które stanowiło samodzielne miasto- budynki fabryczne (min. przędzalnia o długości 270m), ale także domy robotnicze zwane famułami. Kolejnym punktem na trasie było Muzeum Kinematografii.

Następnie siódmoklasiści wybrali się na spacer ul. Piotrkowską (Petryna- najdłuższą ulica handlową w Europie) aż do słynnej Manufaktury i brali tam udział w grze miejskiej: ,,Piotrkowska pełna tajemnic”, która była sposobem na sprawdzenie zdobytych wcześniej wiadomości.

Uczniowie odwiedzili Muzeum Historii Miasta Łodzi, które znajduje się w dawnym, pełnym przepychu pałacu rodziny Poznańskich zwanym polskim Luwrem. Oglądając wystawy, poznali zarówno najdawniejsze dzieje miasta, jak również postaci ważne i cenione w świecie, których losy były związane z Łodzią, m.in. Juliana Tuwima, Artura Rubinsteina czy Jana Karskiego.

Ostatnim punktem był spacer po dawnym imperium przemysłowym
Poznańskiego, w którym obecnie znajduje się centrum handlowe Manufaktura. 

Fotorelacje wykonywała Hanna Gendera.